Zespół informacji Prawnej SADEKO

Szambo czy oczyszczalnia?



W związku z dużym zainteresowaniem budową biologicznych oczyszczalni ścieków systemu BIOSAD i pytaniami z Państwa strony dotyczącymi szczegółowych warunków budowy takiego systemu, a w szczególności pytania: „Czy na danej posesji można wybudować oczyszczalnię przydomową ?” – zespół informacji prawnej SADEKO zamieszcza poniżej odpowiedź uwzględniając stan prawny w tym zakresie.

Podstawą do zbudowania oczyszczalni przydomowej jest zgłoszenie takiego zamiaru w Wydziale Architektury i Budownictwa właściwego Starostwa Powiatowego – patrz przepisy prawne związane z budową oczyszczalni przydomowych.

Jednak punktem wyjścia są w tym przypadku zapisy gminy dotyczące sposobu odprowadzania ścieków określone w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub w miejscowym planie zagospodarowania gminy.
W tych dokumentach określony jest sposób odprowadzania ścieków np. poprzez przyłączenie do kanalizacji sanitarnej, budowę szamba lub oczyszczalni przydomowej.

PRZYPADEK 1

Jeśli na danym terenie istnieje już kanalizacja sanitarna to jedynym możliwym sposobem odprowadzania ścieków jest włączenie się do kanalizacji poprzez tzw. przyłącze kanalizacyjne (inaczej przykanalik). Obecnie obowiązująca definicja przyłącza kanalizacyjnego wynikająca z art. 2 pkt. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001r ( Dz. U 2001 Nr 72 poz. 747 z późn. zm.) definiuje przyłącze jako: „odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej”.

Definicja ta oznacza, że jeśli na naszej posesji wyjście przewodu kanalizacyjnego z budynku zakończone jest studzienką, to przewód kanalizacyjny łączący tą studzienkę z siecią kanalizacyjną jest przyłączem kanalizacyjnym i jego wykonanie ciąży na odbiorcy - odprowadzającym ścieki z posesji do kanalizacji.
Jeśli natomiast na terenie posesji nie ma studzienki kanalizacyjnej to przyłączem kanalizacyjnym jest odcinek przewodu kanalizacyjnego od budynku do granicy posesji, natomiast odcinek od granicy posesji do kolektora sanitarnego należy do sieci kanalizacyjnej, która musi zostać wykonana przez gminę lub z jej ramienia przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.

PRZYPADEK 2

Jeśli na danym terenie planowana jest budowa kanalizacji sanitarnej to przed jej wybudowaniem możemy jedynie uzyskać zgodę na budowę szamba (szambo jest inwestycją zastępczą), które wymaga pozwolenia na budowę i jest najczęściej określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu planowanej inwestycji wydawanej przez gminę na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – Dz. U 2003 Nr 80, poz. 717.

Zatem wybór budowy szamba czy oczyszczalni przydomowej zależy w tym przypadku od odpowiednich planów przestrzennego zagospodarowania gminy. Kiedy jednak z uporem zgłosimy budowę oczyszczalni przydomowej w Starostwie Powiatowym to w ciągu 30 dni otrzymamy sprzeciw w drodze decyzji na podstawie art. 30 ust. 1, pkt. 6 – ustawy Prawo budowlane – Dz. U 1994 Nr 89, poz. 414 z późn. zmianami.

PRZYPADEK 3

Jeśli na danym terenie w odpowiednich planach zagospodarowania przestrzennego gminy nie przewiduje się budowy kanalizacji sanitarnej to możemy wybudować szambo lub oczyszczalnię przydomową. Jeśli w takim przypadku w decyzji pozwolenie na budowę przewidziano budowę szamba, to jeśli chcemy wybudować oczyszczalnię przydomową musimy uzyskać nowe pozwolenie na budowę na podstawie projektu zamiennego.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa prawo ochrony środowiska – tekst jednolity – Dz. U 2008 Nr 25, poz.150.
  2. Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – Dz. U 2001 Nr 72, poz. 747 z późn. zmianami.
  3. Ustawa Prawo budowlane – Dz. U 1994 Nr 89, poz. 414 z późn. zmianami.
  4. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – Dz. U 2003 Nr 80, poz. 717 z późn. zmianami.