Baza wiedzy o oczyszczalniac

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zintegrowane ze zbiornikami magazynowymi wody użytkowej systemu BIOSAD – MW.

AUTOR – mgr inż. Mirosław Nowak


    Po raz kolejny okazało się w praktyce, że dobrze jest zbudować taką oczyszczalnię, która po prostu oczyszcza ścieki. Spełnienie określonych wymagań dotyczących jakości odprowadzanych z oczyszczalni ścieków pozwala na ich gromadzenie oraz wykorzystanie do celów gospodarczych np. podlewania.

Wiemy doskonale, że znaleźliśmy się w epoce ogromnego deficytu wody i że niedobór wody stanowi i stanowić będzie w najbliższych latach ogromny problem nie tylko gospodarczy ale i społeczny. Dla inwestorów, którzy zbudowali oczyszczalnie przydomowe oczyszczające ścieki w wysokim stopniu – nie dotyczy to oczyszczalni drenażowych – możliwe jest ich gromadzenie w zbiornikach retencyjnych i w okresie niedoboru wody – podczas suszy jej wykorzystanie np. do podlewania.

Takie postawienie sprawy pozwala użytkownikowi wysokosprawnej oczyszczalni wyeliminować zużycie wody do podlewania w 100% i obniżyć znacząco zużycie wody pobieranej z sieci wodociągowej, tym samym obniżyć rachunki za wodę.

    Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów firma SADEKO będąca producentem i jednocześnie wykonawcą wysokosprawnych oczyszczalni biologicznych systemu BIOSAD, zależnie od potrzeb wyposaża budowane przez siebie oczyszczalnie w układ gromadzenia wody użytkowej o pojemności od 2000 do 10.000 litrów. Gromadzona woda użytkowa  spełnia wymagania do jej gospodarczego wykorzystania. Poniżej zobrazowano schemat technologiczny oczyszczalni systemu BIOSAD – MW zintegrowanej ze zbiornikiem magazynowym wody użytkowej.