Baza wiedzy o oczyszczalniach

Oczyszczalnie przydomowe oparte o osad czynny cz.2.


mgr inż. Mirosław Nowak


W oczyszczalniach przydomowych z osadem czynnym rozróżniamy dwa podstawowe systemy 1) klasyczny osad czynny i 2) osad czynny w postaci błony biologicznej zawieszony na złożu zanurzonym lub zraszanym. Różnica pomiędzy złożami polega na tym, że przy złożu:

1) zanurzonym – złoże biologiczne zanurzone jest w ściekach, dopływ ścieków surowych znajduje się w górnej części złoża, tlen dostarczany jest poprzez ruszt napowietrzający umieszczony pod złożem.
2) zraszanym – złoże biologiczne  nie jest zanurzone w ściekach, ścieki surowe zraszają złoże od góry poprzez zraszacz, napowietrzanie złoża związane jest z cyrkulacją powietrza na zasadzie różnicy ciśnień góra – dół  złoża. Ścieki surowe na złoże muszą być pompowane pompą.

Cechą charakterystyczną omawianych oczyszczalni jest złoże biologiczne które porastają mikroorganizmy w postaci błony biologicznej. Kontakt ścieków z błoną biologiczną powoduje ich oczyszczenie. W chwili obecnej wypełnienie złoża stanowią najczęściej  pakiety o różnej powierzchni właściwej wykonane z folii PWC.

  Przydomowe oczyszczalnie ścieków ze złożem biologicznym zraszanym wymagają osadnika wstępnego do gromadzenia i fermentowania osadów wstępnych (zawiesiny ze ścieków surowych) i nadmiernych (biologicznych ze złoża), przepompowni ścieków po osadniku wstępnym do pompowania ścieków na złoże oraz osadnika wtórnego w którym następuje oddzielenie ścieków oczyszczonych od osadu i odprowadzenie ścieków oczyszczonych do odbiornika.  Oczyszczalnia ze złożem zraszanym posiada również system jednej lub dwóch recyrkulacji służących do recyrkulacji ścieków i osadów.

Prostszym i bardziej  niezawodnym układem technologicznym jest oczyszczalnia biologiczna ze złożem zanurzonym, a jednym z głównych powodów takiej oceny jest to, że do złoża zraszanego ścieki podawane są kolektorem tłocznym zakończonym zraszaczem, który często się zapycha i nie zrasza równomiernie złoża lub w ogóle go nie zrasza. Taki stan powoduje obumieranie mikroorganizmów tworzących błonę biologiczną a w konsekwencji pogorszenie jakości oczyszczanych ścieków. Ponadto złoże zraszane w odróżnieniu od złoża zanurzonego jest układem wymagającym rozbudowanego sterowania i większych nakładów obsługowych. W porównaniu do oczyszczalni z klasycznym osadem czynnym jest układem bardziej stabilnym i niezawodnym. W porównaniu ze złożem zanurzonym i klasycznym osadem czynnym  w odniesieniu do poziomu oczyszczania ścieków jest układem porównywalnym.

Jak wcześniej zaznaczono oczyszczalnia przydomowa ze złożem zanurzonym napowietrzanym jest układem technologicznie prostszym i bardziej niezawodnym w porównaniu z klasycznym osadem czynnym i złożem zraszanym.

Składa się z osadnika wstępnego, części biologicznej zintegrowanej z osadnikiem wtórnym oraz jednej recyrkulacji osadu nadmiernego z osadnika wtórnego do osadnika wstępnego. Ścieki po osadniku wstępnym napływają na złoże grawitacyjnie. Napowietrzanie złoża realizowane jest poprzez ruszt napowietrzający umieszczony pod złożem zasilany sprężonym powietrzem z niewielkiej dmuchawy napowietrzającej. Pompa recyrkulacji i dmuchawa powinny być sterowane automatycznie, co w praktyce sprowadza  czynności obsługowe do wywozu osadów z osadnika wstępnego.

Integralną częścią każdej prezentowanej oczyszczalni jest sposób odprowadzenia ścieków oczyszczonych, który może być zrealizowany bezpośrednio do odbiornika, do ziemi poprzez drenaż rozsączający lub do studni chłonnej. Wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego odbiornika ścieków oczyszczonych godna polecenia jest studnia chłonna systemu BIOSAD, która z powodzeniem może pracować na gruntach gliniastych. Studnia ta charakteryzuje się określoną wielkością dostosowaną do warunków podłoża, odpowiednim wypełnieniem filtracyjnym, połączeniem z drenażem rozsączającym z wlotem umieszczonym poniżej wlotu ścieków oczyszczonych. Studnia systemu BIOSAD posiada również pompę sterowaną automatycznie, która w przypadku podtopienia studni i drenażu rozdeszczuje ścieki oczyszczone na teren posesji.