Baza wiedzy o oczyszczalniach

Oczyszczalnie przydomowe oparte o osad czynny cz.1.



mgr inż. Mirosław Nowak


Coraz częściej spotykamy się w gminach z realizacją przydomowych oczyszczalni ścieków opartych o osad czynny, bo oczyszczalnie drenażowe po prostu się nie sprawdziły. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że technologicznie osad czynny może występować w dwóch różnych instalacjach, którymi są klasyczny osad czynny lub błona biologiczna zawieszona na złożu biologicznym.

Oczyszczalnia z klasycznym osadem czynnym w oczyszczalniach przydomowych powinna być zbudowana z  osadnika wstępnego oraz wypełnionych osadem czynnym komory beztlenowo-niedotlenionej, tlenowej komory napowietrzania i tzw. osadnika wtórnego, w którym następuje oddzielenie kłaczków osadu od oczyszczonych ścieków i ich odprowadzenie do odbiornika. Na pierwszy rzut oka widzimy, że taka oczyszczalnia, aby mogła prawidłowo działać wymaga systematycznej obsługi lub automatycznego sterowania. Automatyczne sterowanie dotyczy 3 urządzeń, które w tym systemie są niezbędne a są nimi:

Dmuchawa napowietrzająca i dwie pompy:

1) recyrkulacji osadu z osadnika wtórnego do osadnika wstępnego 
2) recyrkulacji osadu z komory napowietrzania do komory beztlenowo-niedotlenionej.

Najlepszym rozwiązaniem jest rozwiązanie oparte o dwie niezależne pompy zatapialne sterowane automatycznie. Pomimo, że wyżej omawiane rozwiązanie jest profesjonalne i niezawodne to jednak praktycznie nie stosowane na rynku oczyszczalni przydomowych. Oczyszczalnie przydomowe oferowane na rynku oparte o osad czynny wyposażane są najczęściej w zawodne i przestarzałe pompy mamutowe oraz w zawory regulacyjne kierunku recyrkulacji, co wymusza na użytkowniku ich regulację co 2-3 dni. Warto tu zwrócić uwagę potencjalnemu inwestorowi aby przed wyborem określonego systemu oczyszczalni zapoznał się z zakresem czynności obsługowych lub z instrukcją obsługi. Trudno wyobrazić sobie, aby użytkownik oczyszczalni co 2 dni przestawiał zawory regulacyjne lub zaglądał do oczyszczalni.

Dla prawidłowej pracy oczyszczalni każda komora biologiczna (wypełniona osadem) musi być mieszana, bo osad czynny aby mógł  oczyszczać ścieki musi  być w nich zawieszony. W komorze tlenowej funkcję mieszania spełnia równocześnie napowietrzanie ale w komorze beztlenowo/niedotlenionej bez mieszania następuje sedymentacja osadu i jego zagniwanie, co w konsekwencji prowadzi do załamania procesu oczyszczania.

Należy zwrócić uwagę, że sterowanie pracą przedmiotowej oczyszczalni powinno być umieszczone w skrzynce sterowniczej, a jeśli jest ona usytuowana na zewnątrz to musi spełniać klasę ochrony IP 65.
Oczyszczalnia oparta o osad czynny może uzyskać najlepsze efekty redukcji zanieczyszczeń. Jest to jednak możliwe przy zastosowaniu trwałego i wysokosprawnego układu technologicznego zintegrowanego z systemem sterowania.
Myślę, że wymienione wyżej uwagi pozwolą potencjalnym inwestorom na prawidłowy wybór przydomowej oczyszczalni ścieków z osadem czynnym.
Druga część opracowania przybliży Państwu system oparty o osad czynny zawieszony na złożu, który jest bardziej odporny i niezawodny w działaniu.