Baza wiedzy o oczyszczalniach

Oczyszczalnie hydrofitowe (hydrobotaniczne lub hydroponiczne).

AUTOR – mgr inż. Mirosław Nowak

Jednym z wielu rozwiązań przydomowych oczyszczani ścieków dla gospodarstw domowych są oczyszczalnie hydrofitowe. Zarówno w Polsce jak i na Świecie oczyszczalnie hydrofitowe nie mają licznych zastosowań i traktowane są raczej jako nowatorskie.
Zasada oczyszczania ścieków w oczyszczalniach hydrofitowych polega na wstępnym ich oczyszczeniu w osadniku gnilnym a następnie w części biologicznej, którą stanowią rośliny wodne lub rośliny ekosystemu bagiennego.

W praktyce hydrofitowe oczyszczalnie scieków buduje się w dwóch różnych systemach tworzonych sztucznie:

1. System z powierzchniowym poziomem ścieków – tzw. FWS – Free Water Surface Flow – w systemie tym poziom ścieków jest utrzymywany ponad powierzchnią gruntu a rośliny wodne wyniesione są ponad powierzchnię ścieków. Ścieki przepływają nad mułem dennym przy stosunkowo niewielkiej głębokości.

2. System z podpowierzchniowym poziomem ścieków – tzw. VSB – Vegetated Submerged Bed – w systemie tym poziom ścieków znajduje się poniżej powierzchni gruntu i przepływ odbywa się przez grunt lub złoże żwirowe. W Polsce, ze względu na warunki klimatyczne stosuje się najczęściej systemy z podpowierzchniowym przepływem ścieków – VSB umieszczone w szczelnym zbiorniku – tzw. zbiorniku aktywnym biologicznie.

Bardzo ważnym warunkiem efektywnego wykorzystania pożywki w ściekach przez rośliny tworzące filtr roślinny jest zapewnienie równomiernego rozdziału ścieków. Wadą złóż roślinnych jest to, że długo dochodzą do pełnej sprawności – w ciągu ok. 3 lat – co jest limitowane żywotnością kłączy trzciny. Dlatego złoża roślinne mogą być stosowane przy domkach letniskowych zamieszkiwanych w okresie od kwietnia do października.